Як виживає село Луганщини сьогодні? Розповіла заступниця директора Департаменту агропромислового розвику Луганської ОДА Любов Безкоровайна

Як виживає село Луганщини сьогодні? Розповіла заступниця директора Департаменту агропромислового розвику Луганської ОДА Любов Безкоровайна

Як виживає село Луганщини сьогодні? Розповіла заступниця директора Департаменту агропромислового розвику Луганської ОДА Любов Безкоровайна

20 листопада – День працівників сільського господарства. Напередодні професійного свята аграріїв наш кореспондент говорила із заступником директора Департаменту агропромислового розвику Луганської облдержадміністрації Любов Безкоровайною. 

Вона розповіла про проблеми селян Луганщини, як виживають аграрії в нинішніх умовах і як планують будувати свою подальшу діяльність.

Любов Безкоровайна:

- Як виживає село Луганщини? Сьогодні йому дуже нелегко. Якщо пересічні громадяни склали валізи і виїхали у безпечні місця (хоч таке рішення їм далося нелегко), то сільгоспвиробник, на жаль, не покладе у валізу землю, і не забере з собою ферму з худобою чи птицею. Ось тому з 795 фермерів Луганщини на Україну виїхало тільки 20.

Всі інші лишилися на непідконтрольній Україні території. Однак, ми їх не покидаємо, моніторимо ситуацію, робимо аналіз і по збиранню врожаю, і по сівбі озимих. Наразі по Луганській області засіяний значно менший озимий клин, ніж зазвичай. Якщо раніше сіяли озимих на площі 200 тисяч гектарів, то на сьогодні вдалося освоїти лише третину цієї площі.

У багатьох товаровиробників, на жаль, залишилося зерно в полі, через неможливість збирати врожай під обстрілами. А ужинок був би чудовим, зерно, на диво, вдалося вагомим. Адже було внесено потрібну кількість добрив, великі кошти затрачено на дотримання необхідних агротехнічних норм. І все - даремно.

А там, де і не було бойових дій (Білокуракинський, Міловський, Марківський, Новопсковський райони) – інша проблема. Виробники не можуть продати зібране зерно, оскільки їх поставили у жорсткі паперово-бюрократичні рамки. Тож залишки продукціїї великі, а реалізації практично немає. При тому у агрохолдінгу «Нібулон» було загарбано 400 тисяч тонн зерна – це практично половина валового збору області. Тож навіщо «новим господарям» дрібні товаровиробники? І фермери залишилися зі своїм збіжжям нікому не потрібні.

Отже, позбавлені ринку збуту, орендарі не змогли розрахуватися і з власниками паїв.

Що можна сказати орендодавцям? Після перемоги з ними розрахуються, без всяких сумнівів. Звичайно ті орендарі, які залишилися в Україні. Не забуваймо, що в Україні пройшла земельна реформа, діє відповідний Закон. Земля у нас належить власникам, які мають Державні акти на володіння своїм наділом. І вони вирішують, кому дати її в обробіток.

Ото ж тим «господарям», хто уклав договір з окупаційною владою, сплачував їм податки, буде надано правову оцінку і до них будуть прийняті відповідні рішення. З такими товаровиробниками, певно, треба буде розірвати угоду.

Та це – завдання на завтра.

А вже сьогодні ми думаємо, з чого починати після війни. Передусім – з розмінування полів і з кредитів. Щоб товаровиробники швидше оговталися і вийшли в поле. Для цього в облдержадміністрації розроблено план заходів. Опрацьовуємо питання з операторами мінеральних добрив (у нас є кредиторний резерв, багато хто оплатив за добрива, а скористатися ними не зміг).

Посівний матеріал будемо просити у держави.

Один з пунктів плану – активне залучення в роботу наших українських компаній по закупівлі зерна і технічних культур. Щоб їхати на звільнені території, необхідно, найперше, забезпечити людей хлібом. А для цього потрібне зерно, борошно і потужності для випікання хліба.

Над цим працюємо зараз дуже щільно.

Та сьогодні у нас свято незважаючи ні на що! Тож щиро вітаємо всіх, хто причетний до землі, хто серцем приріс до села! І памятаймо, що війна – це явище тимчасове, хоч і болюче, трагічне, руйнівне, криваве. А земля – вічна. Як вічне і неперервне коло: засіву і жнив, ріллі і зерна, хліба і життя.

Записала Ганна Паламарюк. 

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
00:20
363
Немає коментарів. Ваш буде першим!