Як воно – жити по-новому, після децентралізації?

Як воно – жити по-новому, після децентралізації?

Як воно – жити по-новому, після децентралізації?

У жовтні виповнюється рік як ми почали жити за новими правилами після реформи децентралізації, коли припинив своє існування Кремінський район і натомість утворилася Кремінська територіальна громада, що об’єднала місто і дві прилеглі сільські ради – Червонопопівську та Новокраснянську.

Як воно – жити по-новому? Про це нашому кореспонденту розповідає заступник міського голови Наталя Макогон.

Якщо в двох словах, то працювати тепер складніше, роботи додалося більше, але життя стало насиченішим і більш цікавим. Якщо донедавна міська рада займалася переважно благоустроєм міста і опікувалася лиш комунальними підприємствами, то тепер зона нашої відповідальності значно розширилася. Сьогодні до нас перейшло 6 дошкільних навчальних закладів і 7 закладів середньої освіти (5 міських ліцеїв, Житлівська гімназія-філія і Новокраснянський ліцей).

Отож відповідаємо за господарське утримання цих установ, за зарплату працівників, харчування дітей тощо. У дошкільних навчальних закладах виховується і харчується 432 дитини, яких обслуговують 146 працівників. У закладах освіти навчається 2136 дітей, яких навчають 260 педагогів і обслуговують більше 100 працівників. У школах харчується 1712 дітей. Пільгову категорію, до якої входять діти, постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС, діти-сироти і позбавлені батьківського піклування, ті, що отримують допомогу як малозабезпечені, діти-інваліди та з числа переміщених сімей і з особливими освітніми потребами, складають 1479 осіб. Окремо депутатським корпусом прийнято рішення, що до пільгової категорії відносяться і діти, які постраждали внаслідок військових дій та збройних конфліктів.

Якщо на сьогоднішній день до бюджету міської ради надійшло 155,3 мільйона гривень, то на видатки бюджетних установ ми витратили близько 128,5 мільйона гривень. З них більше половини – 54 відсотки, або 69 мільйонів гривень, – на освіту. А у цій сумі найбільшу долю складає заробітна плата освітян і енергоносії.

Окремі види субвенції, що надаються з державного бюджету і залишків коштів, були спрямовані на капітальний ремонт харчобло- ків ліцеїв N1 і N4 (2,3 мільйона гривень). Крім того, плануємо закупити на 416 тисяч гривень оснащення для інклюзивно-ресурсних центрів. Це буде оснащення для занять фізично-лікувальною культурою, тактильні доріжки, інтерактивний стіл, пісочниця, навчально-ігровий стіл з підсвіткою, сенсорний куточок, великий дедактивний набір Фребеля.

Закуплені підручники для учнів 3-9 класів на суму більш як 38 тисяч гривень.

Нашій громаді виділено 1,5 мільйона гривень державної субвенції на заходи, спрямовані на боротьбу з Covid-19 (співфінансування з міського бюджету має скласти 168 тисяч гривень). За ці кошти буде централізовано закуплено 84 ноутбуків для працівників ліцеїв для організації (за потреби) дистанційного навчання.

Крім того, нашій громаді, на умовах співфінансування, надана субвенція 434 тисячі гривень на «Нову українську школу». Це закупівля засобів навчання та обладнання, меблів, комп’ютерного обладання для учнів 1-4 класів та на підвищення кваліфікації вчителів.

Перейшли до нас і інші заклади, що утримувалися за рахунок районного бюджету. Це художня школа, де виховується 129 дітей, та музична (143 дитини). На їх видатки спрямовано 4,8 мільйона гривень.

А ще за рахунок міського бюджету утримується 8 клубних закладів і 66 працівників культури, публічна бібліотека і 26 її працівників. Загалом на ці потреби використано 7,2 мільйона гривень.

Передані нам і видатки на фізичну культуру та спорт. У дитячо-юнацькій спортивній школі виховується 247 дітей, якими опікується 9 працівників.

З районного бюджету перейшли до нас і видатки на охорону здоров’я. Незважаючи на те, що медицина фінансується з Національної служби здоров’я України (зокрема, заробітна плата), на місцевий бюджет лягає відповідальність за енергоносії. Також ми фінансуємо 9 закладів охорони здоров’я: 4 міських лікарських амбулаторії загальної практики сімейної медицини та Новокраснянську сільську амбулаторію, Житлівський, Старокраснянський, Червонопопівський і Дібровський фельдшерські пункти. На ці потреби було витрачено 6,2 мільйона гривень.

Крім того, з міського бюджету для багатопро- фільної лікарні придбано стерилізатор, на що витрачено 300 тисяч гривень.

Виділяються кошти на лікування хворих на цукровий діабет.

Зовсім новий для нас напрямок – соціальний захист. Цього раніше не було у видатках міського бюджету. Комунальна установа «Кремінський міський центр комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю «Добро», на її видатки витрачено 1 мільйон 300 тисяч гривень, штатна чисельність 15 осіб. За 8 місяців пройшли реабілітацію 105 осіб з інвалідністю. Запрошуємо всіх, кому потрібна реабілітація, до нашого Центру, не тільки дітей, а й дорослих.

Нова комунальна установа «Центр надання соціальних послуг», на її утримання витрачено 4,2 мільйона гривень (штатна чисельність – 48 осіб). За 8 місяців туди надійшло 1425 звернень. Послуги по догляду вдома отримують 214 осіб. Працівниками здійснено 12 тисяч 71 відвідування. Займаються також опікою сімей, на обліку – 1330 сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах. В них виховується 1062 дитини.

Під супроводом знаходиться одна прийомна сім’я, одна патронатна, 52 опікунські сім’ї. Через Центр проходить обстеження і надання статусу дітям, що постраждали від військових і збройних конфліктів. Проведено оцінку 411 таким сім’ям.

У віділенні грошової та натуральної допомоги надаються послуги перукаря, швачки, соціальної їдальні, їжі на колесах.

Працює мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, здійснено 33 виїзди, проконсультовано 707 осіб, що постраждали від насильства.

У нинішньому році депутатським корпусом прийнято ряд програм щодо надання матеріальної допомоги жителям громади на лікування онкологічних і орфанних (рідкісних) хвороб (надано допомогу двом дітям). За окремими програмами надається допомога на поховання одиноким людям; на подолання наслідків пожежі; людям, що потребують тривалого лікування.

233 особам будуть зроблені компенсаційні виплати за догляд за хворими.

На благоустрій витрачено коштів 15 мільйонів 300 тисяч гривень. Це видатки нашим комунальним установам ДП ККС і «Червоно- попівський благоустрій». Це і придбання ліх- тарів, і спецодягу, ремонт доріг, прибирання доріг від снігу тощо. Значна частина коштів іде на прибирання вулиць і місць загального користування від сміття (1 мільйон 200 тисяч гривень). Це і утримання полігону сміття, і дренажних мереж та водовідвідних споруд, переходів через річки, догляд за деревами і кущами, нанесення і оновлення дорожних розміток, утримання зовнішнього освітлення по всій громаді, прибирання місць відпочинку, утримання пам’ятників, викошування трави, побілка бордюр. Купували мотокоси на 27 ти- сяч гривень.

Витрачали кошти на капітальний ремонт світлофорних об’єктів на вулиці Титова-Цен- тральна та площі Красна (820 тисяч гривень), на ремонт водопровідних мереж.

Продовжується Програма відшкодування частини суми кредитів на встановлення енер- гоефективного обладнання для мешканців громади. З початку року повернуто частину коштів 21-й особі, на це витрачено 46 тисяч гривень.

Це ми поговорили про ті витрати, які лягли на плечі громади. А яким же чином наповнюється наш громадський гаманець? Як уже сказано раніше, до бюджету міської ради на сьогодні надійшло 155,3 мільйона гривень. Найбільшу частину складають податкові надходження – 70 мільйонів гривень. І найбільша частина в них – це податок на доходи фізичних осіб – 47,5 мільйона гривень. Плата за землю складає 6 мільйонів гривень. У порівнянні з минулим роком вона збільшилася на 2 мільйони. Це за рахунок приєднання територій двох сільських рад. Збільшилися надходження і за рахунок орендної плати за використання природних ресурсів. Неподаткові надходження складають 1,6 мільйона гривень. Це в основному плата за надання адміністративних послуг ЦНАПом. У порівнянні з минулим роком послуг надано на 100 тисяч гривень більше.

Крім того, надходять дотації і субвенції з державного бюджету, яких не було у минуло- му році, оскільки в нас не було певних повно- важень. Це майже 84 мільйони гривень. З них базова дотація (вирівнювання різниці між на- шими потребами і надходженнями з податку на фізичних осіб) – 32 мільйони гривень. Ви- датки на утримання закладів освіти, культури, соціальної спрямованості і освітня субвенція – 36 мільйонів гривень. Тобто, ми себе не забез- печуємо повністю за рахунок податків на до- ходи з фізичних осіб. Ось чому так необхідно розвивати малий і середній бізнес, відкривати нові робочі місця. На цьому постійно наголо- шує наш міський голова Володимир Струк і має багато задумок та планів щодо цього. Громада повинна бути спроможна. Щоб гарно жити – треба вміти заробляти.

Держава передала на громади багато видатків, але не забезпечила їх грошима. Тому, де їх взяти, – це наш клопіт.

Розмову записала Ганна ПАЛАМАРЮК.

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
18:45
662
Немає коментарів. Ваш буде першим!