Як приватизувати нерухоме майно без спадкоємців?

Як приватизувати нерухоме майно без спадкоємців?

Як приватизувати нерухоме майно без спадкоємців?

У селищі, де ми живемо, є садиба з напівзруйнованим будинком. Будівля пустує вже понад 10 років після смерті власника, родичів і спадкоємців немає. Ми звернулися до селищної ради, щоб зайняти цю садибу під будівництво. Але там нам відповіли, що вони не мають відношення до покинутого майна, немає і документів на нього. Порадили будуватися. Але ж як нам оформити все юридично? Приватизувати нерухоме майно і зробити проектну документацію? Порадьте, будь ласка, бо селищна рада відповіді не дала.

Ганна, 40 років.

Відповідають юристи відділу «Кремінське бюро правової допомоги» Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

«Відповідно до Цивільного кодексу України, безхазяйна річ - це річ, яка не має власника. При цьому, якщо власник відомий, але просто невідомо його місцезнаходження, то такий будинок не вважається нічийним. Якщо ж ви впевнені, що у померлого власника немає спадкоємців, то є два варіанти можливих дій:

1. Є така норма законодавства - набувальна давність. Тобто, якщо особа протягом 10 років відкрито і безперервно користується будинком, то вона має право подати позов до суду про визнання права власності на цей будинок. Процес непростий, але кінцевий результат вартий того. Перш за все, перед поданням позовної заяви потрібно зібрати і підготувати докази для суду: період володіння будинком, за яких обставин і на підставі чого почалося володіння, відомості про колишніх власників.

Недоліки цього варіанту: 10 років вам необхідно прожити в цьому будинку без будь-яких прав.

2. А найшвидший спосіб - визнати спадщину відумерлою. Нічийний будинок береться на облік в громаді з поданням відповідного оголошення в засобах масової інформації. Орган місцевого самоврядування (громада) в порядку статті 1277 Цивільного кодексу України подає до суду позов про визнання спадщини відумерлою. Після рішення суду та набрання їм законної сили, безхазяйний будинок стає власністю громади, яка, в свою чергу, розпоряджається цим будинком на свій розсуд, з можливістю передати у володіння тим жителям села, які потребують житла, для проживання і ведення сільського господарства. При цьому місцеві органи самоврядування повинні керуватися постановою Ради Міністрів СРСР від 11 грудня 1984 N 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень».

Недоліки цього варіанту: після того, як суд визнає спадщину відумерлою, громада стає власником садиби, і має право передати її будь-кому на свій розсуд. Тому, перш ніж застосувати цей варіант, потрібно домовитися і отримати певні гарантії в громаді, що будинок з земельною ділянкою передадуть саме вам.

Обираючи це варіант, звернутися до суду має право тільки орган місцевого самоврядування (громада). Ви ж маєте право звернення до суду у варіанті №1 лише через 10 років з моменту початку користування садибою».

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
11:20
151
Немає коментарів. Ваш буде першим!