Амброзія полониста– небезпечна для людини та довкілля

Амброзія полониста– небезпечна для людини та довкілля

Амброзія полониста– небезпечна для людини та довкілля

Нарешті до нас завітало справжнє тепло, але з ним і така неприємність, навіть можна сказати катастрофа, небезпечний карантинний бур’ян – амброзія полинолиста. Про його небезпеку і як боротися зі шкідником — розповідає Світлана Шевцова, головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області. 

Він завдає значної шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини – квітковий пилок амброзії викликає важке захворювання – амброзійний поліноз (сінна лихоманка, тобто алергія), потрапляючи в очі, ніс, бронхи, викликає виділення слизу, погіршує зір, знижує працездатність. Шкодочинність амброзії в районах масового її поширення дуже велика, адже вона має високу здатність до відростання після скошування й виносить велику кількість елементів живлення з грунту.

Амброзія полинолиста – однорічна рослина, за зовнішнім виглядом дуже схожа на коноплю, а за розміром і формою листа нагадує полин звичайний, за що і отримала назву «полинолиста». За сприятливих умов досягає висоти 2 метри, розповсюджується тільки насінням: з засміченим насіннєвим матеріалом, зерном та продуктами переробки, сіном та іншими кормами для тварин, за допомогою птахів, тварин, води, транспортних засобів, перегною. Насіння в ґрунті зберігається до 40 років. В наших кліматичних умовах амброзія цвіте з середини липня до настання осінніх заморозків. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і пригнічуючи культурні посіви. До ґрунтів амброзія невибаглива і може рости на будь–якому субстраті. Посуха їй не шкодить, оскільки коріння сягає глибини 4 метрів. Як чужинка, амброзія не має природних ворогів, її не їдять тварини. Як справжній «зелений агресор» ця рослина успішно витісняє вероніку, злаки, подорожник, ромашку, череду та інші рослини, які прикрашають ландшафт.

Заходи з її знищення мають бути не одноразовими, а постійними. Треба не допускати її масового розмноження. Найефективнішим способом боротьби в межах населених пунктів є виривання поодиноких рослин з корінням та проведення неодноразового скошування, висапування до початку її цвітіння, з подальшим знищенням решток. Також ефективним, але і більш енергомістким способом є залуження засмічених ділянок, наприклад, газонними травами. За межами населених пунктів можна використовувати хімічні засоби захисту рослин згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Їх в такому переліку понад 50 найменувань.

Всі заходи із знищення амброзії полинолистої необхідно проводити в період з липня по жовтень.

Закликаю всіх жителів громади та району! Не залишайтеся байдужими до свого здоров’я, здоров’я оточуючих та екологічного стану нашої території! Проводьте вчасно відповідні заходи зі знищення карантинного бур’яну! 

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
09:55
259
Немає коментарів. Ваш буде першим!