21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи.

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи.

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи.

Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.

Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту.

За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Ющенко.

У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи.

У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції. Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.

18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.

Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії, очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького комуністичного минулого.

На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.

Джерело: УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ


ЯК ВІДЗНАЧИЛИ ЦЕЙ ДЕНЬ НА КРЕМІНЩИНІ

20 листопада у Кремінній відбувся урочистий  захід. На Алеї пам’яті Героїв України зібралися керівники району та міста, громадськість.

Присутні вшанували загиблих героїв хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного знаку.

Напередодні відзначення Дня Гідностіі Свободи у Кремінній пройшла інформаційно – просвітницька акція «Вільні творять майбутнє».

Працівники Будинку дитячої творчості, центральної районної бібліотеки та бібліотеки для дітей, волонтери вітали жителів міста з Днем Гідності і Свободи символічними синьо - жовтими сердечками.

У районному краєзнавчому музеї діє виставка «Героїживутьпоруч», яка розповідає про ті події. Протягом тижня у музеї проводились тематичні екскурсії.

В районній бібліотеці для дітей пройшов бібліорепортаж «Україна: незалежність, гідність, свобода».

Біля книжкових виставок «Моя країна – Україна», «Україна – територія гідністі та свободи» говорили про події патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, національних інтересів України та її європейського вибору. Також згадали про бій під Крутами, говорили про козацтво – легендарне минуле українського народу.

Кожен учасник зустрічі та перехожі біля бібліотеки отримали сердечко – привітання «Вільні творять майбутнє!»

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
08:25
213
Немає коментарів. Ваш буде першим!