Павло Божко: «Ми перша громада, яка має доступ на свої деокуповані території»

Павло Божко: «Ми перша громада, яка має доступ на свої деокуповані території»

Павло Божко: «Ми перша громада, яка має доступ на свої деокуповані території»

Про сьогодення перших деокупованих населених пунктів Луганщини і про їх завтрашній день наш кореспондент дізнавалася у голови Красноріченської військової адміністрації Павла Григоровича Божка.

Коли на сході України почалася війна, він покинув Харцизьк на Донеччині і повернувся до своїх витоків. Тоді думалося, що в місто свого дитинства переселився назавжди. Навіть будинок придбав для сім’ї.

Працював у адміністрації, начальником відділу житлово-комунального господарства. А як Кремінський район розформували і його посаду в адміністрації скоротили, отримав запрошення на посаду першого заступника голови Красноріченської територіальної громади.

Останній раз на робочому місці був 28 лютого 2022 року. А 1 березня російські війська вже захопили Бараниківку, навколо стояли блок-пости і в’їхати до Красонріченська було неможливо.

Деякий час працював з Кремінної дистанційно. Коли ж Красноріченська громада була повністю захоплена, співпраця припинилася.

Павло Божко:

-Та скоро і в Кремінній стало небезпечно. Жителів міста почали активно евакуйовувати. 3 квітня виїхали і ми з сім’єю. Евакуаційним потягом прибули до Львова, а звідти - у Новояворівськ. Бо тут уже були жителі нашої громади.

 • Голова Красноріченської громади виїхати вчасно не зміг, бо до певного періоду продовжував підтримувати життєдіяльність селища. А потім його просто не випустили з Красноріченська, застосовуючи тортури, катування.
 • Тож старости сіл, які входили до ОТГ, почали надолужати, щоб я, як перший заступник голови, відновлював діяльність на підконтрольній Україні території.
 • Новояворівськ став осередком нашої громади. Зустрілися з мером, який почув нашу проблему, підтримав, надав необхідну допомогу і ми домовилися про дальшу співпрацю. Вийшли з пропозицією на область і невдовзі Указом Президента України була створена військова адміністрація, яка запрацювала з 26 вересня 2022 року.
 • А через місяць, 23 жовтня, було звільнено перше село громади - Невське. 7 листопада перейшли у синю зону і Макіївка та Греківка.
 • Відразу почали займатися деокупованими населеними пунктами. Поки що наша громада, єдина в області, має доступ на свої території. Хоч цей доступ і небезпечний, бо зовсім поряд продовжуються активні бойові дії.
 • На період звільнення в цих селах залишалося близько 300 людей, наразі - 104. Тобто, незважаючи на деокупацію, продовжуємо (хто погоджується) вивозити звідти людей, бо жити там дуже небезпечно.
 • На початку 2023 року уклали Меморандум про співпрацю з благодійним фондом «ЕЛЕФОНД», керівником якого є волонтер Ольга Зайцева. За допомогою цього фонду було евакуйовано 40 мешканців з Макіївки та 17 мешканців з Невського.
 • У селі Шкло Новояворівської громади відремонтували санаторій на декілька сотень місць. Ми забронювали для своїх людей 50 місць і тих, хто приїздить - відразу там розміщаємо.
 • З першого дня роботи військової адміністрації, налагодили тісну співпрацю з поліцією і військовими. Саме завдяки цьому мешканці деокупованих сіл забезпечені продовольчими і гігієнічними наборами, ліками, будівельними матеріалами, одягом тощо. Щотижня від благодійної організації «Адра» доставляється у місто Слов’янськ хліб, який потім, за допомогою поліції, доправляється до сіл, де роздається мешканцям, які відмовилися від евакуації.
 • З ліками здорово допомагає Луганська обласна адміністрація, кризи з цим немає.
 • Наразі вирішили грандіозну проблему по відновленню пенсій для жителів деокупованих територій, яку вони не отримували більше року. Це була спільна робота Луганської обласної військової адміністрації, обласного Пенсійного фонду, Донецької філії АТ «Укрпошти» і Красноріченської військової адміністрації.
 • У Лиман Донецької області Укрпошта завозила гроші (а це великі суми); пенсіонерів до Лиману і назад допомагали супроводжувати військові. Також у Лиман та Слов’янськ вивозить людей мій перший заступник Віктор Зозуля, який пройшов окупацію і зараз залишається у Невському. Дякуючи йому, маємо повну інформацію щодо потреб населення деокупованих сіл. Також він приймає гуманітарну допомогу і роздає мешканцям. У нього багато роботи. Та він справляється.
 • У співпраці з міжнародними фондами вирішуємо питання з будівельними матеріалами. Надаємо жителям брезенти, плівку, молотки, цвяхи, все, що необхідно для тимчасового ремонту житла, яке в кого лишилося.
 • Тісно співпрацюємо з обласною організацією Червоного хреста, Громадською організацією «Восток-SOS», Благодійною організацією «Проліска», ООН, МОМ тощо.
 • (Павло Божко з начальником Лиманської міської вийськової адміністрації).
 • Для мене це велика проблема, коли в села їдуть волонтери з допомогою. Щораз тліє душа, коли вони повернуться? Бо буває всякого: і під обстріли потрапляють, і техніка виходить з ладу.
 • Людям громади, які проживають в інших містах і селах України, теж допомагаємо: і консультаціями, і порадами, і гуманітарною підтримкою, надсилаємо їм посилки.
 • Моя дружина, Маргарита, очолює у Новояворівську координаційний Центр переселенців. Тут на вищому рівні проводиться робота: запрошуються різні фонди, медики, психологи, юристи.
 • Зареєстрували громадську організацію «Жінки змінюють світ», мета якої - об’єднати жінок-переселенок з різних регіонів, які знайшли прихисток у Новояворівській громаді. І, найцінніше, в Центрі переселенців для людей працездатного віку шукають роботу, допомагають соціалізазуватися, адаптуватися на новому місці. Бо допомога продуктами, побутовими речами - це не вихід. Люди не можуть безкінечно жити на «милостинях», це ображає їх гідність і спотворює основоположні цінності про те, що тільки праця є фундаментом існування і запорукою добробуту.
 • За цей час ми відновили освітній процес. Комунальний заклад «Красноріченський ліцей» розпочав свою роботу з 26 листопада 2022 року в дистанційному режимі навчання. За короткий проміжок часу заклад освіти був укомплектований фаховими педагогічними працівниками.
 • 332 учні закінчили навчальний рік 2022-2023. Наразі готуємося до нового навчального року 2023-2024.
 • Працівники адміністрації постійно зустрічаються з мешканцями сіл Макіївка, Невське, Греківка, на яких обговорюють проблемні питання та шляхи їх вирішення.
 • Ось таке сьогодення у команди Красноріченської військової адміністрації, що сформувалася з наших людей, а також зі спеціалістів з Сєвєродонецька, Лисичанська і навіть з Херсонської області, яких ми прихистили під своїм крилом і з якими дружно працюємо над вирішенням злободенних питань жителів громади.
 • Поки питання стосуються елементарного життєзабезпечення людей - все вдається вирішувати. Але на завтра перед нами стоять куди складніші завдання…

Спілкувалася Ганна ПАЛАМАРЮК.

Слідкуйте за нашими новинами на телеграм каналі
11:56
339
Немає коментарів. Ваш буде першим!