Сергій Савченко: «Адекватне і комфортне життя цілком реальне і у 70, і у 80 і, навіть, у 100 років»

«Після 60 років життя не закінчується. І у 80 можна почувати себе молодим, займатися оздоровчим бігом і бути закоханим у життя. Паспортний і біологічний вік – це абсолютно різні речі!», – переконаний Сергій Савченко, інструктор групи «Здравіє», що діє у Кремінній.

Автор — Яна Величко.

ПРО ТРЕНЕРА І ГРУПУ

Сергій Миколайович Савченко – кваліфікований спеціаліст з фізичної терапії, ерготерапії (реабілітолог), а ще дуже цікава особистість, до якої так і тягнуться люди. Мабуть, ця його особлива енергетика і допомогла зібрати довкола себе чимало однодумців і створити у Кремінній групу фізичної активності.

Сергій Миколайович родом із села Бараниківка колишнього Кремінського району, але довгий час жив у місті Лисичанськ. Здоров’язберігаючі технології вивчає давно, понад 15 років. Проходив різні курси з питань здоров’я, вивчав техніки і практики, спрямовані на оздоровлення людини (не лікування, а саме оздоровлення – підкреслює Сергій). А у 2017 році вирішив вступити на стаціонар до факультету фізичної терапії та ерготерапії Луганського національного університету імені Шевченка, філіал якого знаходиться у Кремінній. Після другого курсу від університету його направили до Берегового Закарпатської області працювати на термальних джерелах. І ось там, консультуючи хворих з основ здорового способу життя, Сергій зрозумів своє призначення – допомагати людям.

А далі все якось само собою складалося, немов так і треба. Повернувшись у Кремінну, одного разу чоловік вийшов на спортивний майданчик у дворі свого дому зробити фізичні вправи. Це був погожий жовтневий ранок, поряд на лавках сиділи жінки «осіннього» віку. «Хто бажає – давайте зі мною!», – сказав їм Сергій. І вони охоче приєдналися. Заняття на свіжому повітрі продовжилися, у групи з’являлося дедалі більше шанувальників та шанувальниць, вона активно розвивалася, а люди стали помічати перші результати. Оскільки попереду була зима, Сергій вирішив знайти для групи приміщення. За допомогою звернувся до завідуючого кафедрою інституту фізичного виховання і спорту Олега Виноградова, директора комунальної установи «ЛОФЦ» «Олімп» Юрія Іщенка, пізніше долучили й начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Олексія Удовенка, допоміг і Михайло Дмитрієв. І ось з того часу, окрім занять на вулиці, у прохолодну пору року гімнастика проходить ще й у спортивній залі «Олімпу».

Отже, рух «фізкультура 60 плюс» у Кремінній набирає обертів. Формуються нові групи, а у сусідніх містах навіть з’являються їхні послідовники. Сьогодні «Здравіє» відвідують понад 30 осіб віком від 60 до 80 років. Заняття безкоштовні і проходять щодня.

РУХАЙТЕСЯ!

Основний напрямок роботи Сергія – фізична терапія та ерготерапія (іншими словами «працетерапія», «заняттєва терапія» або «зцілення через діяльність»). Тобто, це спосіб відновлення втрачених функцій організму і поліпшення стану здоров’я людини через рух.

Фахівці-ерготерапевти є у всьому світі. І якщо в Україні цей напрямок тільки починає активно впроваджуватися, то в Європі фізичні терапевти і ерготерапевти вже давно знаходяться на тому ж рівні, що і лікарі.

«Для людини, як біологічного виду, властивий рухливий спосіб життя, – пояснює Сергій. – Не на дивані потрібно лежати й канали перемикати, не наїдатися на ніч і живіт відрощувати, а рухатися! Без руху і занять фізичною культурою людина не може бути здоровою. Так вважали ще стародавні лікарі й філософи. Проте чомусь ми стали забувати про елементарні складові культури здоров’я. Тому й середня тривалість життя скоротилася майже вдвічі. А серед наших пращурів було чимало довгожителів. На рівні ж генетики з тілом людини суттєвих змін не відбулося. Отже, адекватне і комфортне життя цілком реальне і у 70, і у 80 і, навіть, у 100 років».

Культура здоров’я охоплює і правильне харчування, основам якого Сергій також навчає своїх підопічних.

Ще одним секретом довголіття Сергій Миколайович вважає затребуваність людини:

«Раніше люди жили родинами, у колі дітей, онуків і правнуків. Тобто вони відчували свою значущість. Зараз же люди пенсійного віку самотні, відрізані від родин і соціуму, покинуті, їм страшно. Тому й старіють набагато раніше».

Сергій Миколайович каже, що страх – це руйнівна емоція, а стрес сприяє численним захворюванням, в тому числі, й онкологічним. А більшість сучасних людей (незалежно від віку) не вміють розслаблятися, абстрагуватися від негативу, відволікатися від зайвих думок. Люди розучилися щиро радіти за інших, бути щасливими і смакувати життям, незалежно від погоди й обставин.

ПСИХОСОМАТИКА – СКЛАДНА І МАСШТАБНА ТЕМА

Зберігати душевну рівновагу, зокрема через медитацію і правильні дихальні техніки – цьому Сергій також вчить своїх учнів та учениць.

«Буде здоровою душа – прийде до вас і фізичне здоров’я. Бо стан вашої душі завжди знайде відбиток у вашому тілі. Це основи теорії психосоматики, яка існує дуже давно» – стверджує Сергій Савченко.

Дійсно, зв’язок душі («психо») і тіла («сома») помічений і вивчається протягом кількох століть, ще з часів Гіппократа і Арістотеля.

«Якщо у вас, наприклад, цукровий діабет – не біжіть одразу до аптеки скуповувати всі ліки, а краще скоригуйте свій раціон, відмовтеся від швидких вуглеводів. Якщо у дитини регулярний нежить – не треба її заліковувати, це захисна реакція організму на вірус. Краще зверніть увагу на «погоду в домі» та стосунки між батьками. Можливо, там не все добре і організм дитини подає вам сигнал?.. Позбавлятися потрібно не симптомів, а причин захворювань. Це дуже складна і масштабна тема, яку не розкрити отак за один раз», – говорить тренер.

З ПЕРШИХ ВУСТ

Що ж кажуть самі учасники та учасниці групи? До речі, її відвідують здебільшого жінки, хоча є і чоловіки. Сергій Миколайович пояснює це тим, що жіноча половина населення відчуває на собі більшу відповідальність – за родину, дітей, побут. Тому й уважніше ставляться до себе. А чоловіки, на жаль, не беруться за своє здоров’я, поки не «припече»…

Отже, як розповіли учасники групи «Здравіє», після занять у них значно поліпшилося загальне самопочуття, нормалізувався тиск, стала здоровою робота суглобів, з’явилася жага до життя!

Наприклад, Вірі Григорівні Жадан вже пішов 81 рік, а вона майже сідає на шпагат! Не пропускає жодного заняття, дуже активна, їздить на велосипеді, постійно рухається.

«Щоб гарно виглядати і мати чудове самопочуття – займаюся фізичними вправами, п’ю трав’яні чаї, очищаю організм і почуваю себе прекрасно!»


Учасники групи розповідають, що обожнюють слухати свого тренера, бо від нього йде шалена енергетика. А їхні заняття – завжди дуже цікаві і насичені.

«Окрім вправ на майданчиках, займаємося з гімнастичними паличками, м’ячами, на спортивних килимках, робимо вправи для розтягнення м’язів, дихальну гімнастику. Знаходимо час і на відпочинок – ставимо різні казки, святкуємо новорічні свята, 8 Березня, проводимо інформаційні уроки, конкурси, ходимо у походи, організовуємо екскурсії», – ділиться Тетяна Олексіївна Кравченко.


До речі, Тетяна Олексіївна – не просто учасниця групи «Здравіє», а ще й студентка 4 курсу ЛНУ імені Тараса Шевченка! Їй, до слова, вже за 60 років. Жінка також вчиться на спеціальності «Реабілітологія».

«Після того, як я прийшла у групу, моє життя, без перебільшення, перевернулося з ніг на голову! На жаль, в моїй родині сталося велике горе: я втратила сина, пішла з життя і донька… Сильний стрес мало не знищив мене. Але подруга вчасно порадила прийти у цю групу. За три роки я кардинально змінила свої погляди на життя, на хвороби, а ще схудла практично на 30 кілограмів! Впевнена, що мала б я ці знання раніше – допомогла б своїм рідним… Але сталося так, як сталося. Тепер я можу бути корисною для інших людей», – каже Тетяна Олексіївна.

Сергій Миколайович впевнений, що матиме багато послідовників та послідовниць. А ще запевняє: допоможе багатьом своїм вихованцям та виховнкам дожити мінімум до 100 років (за умови, звичайно, їх великого бажання і зусиль). І це буде щаслива старість: «Не потрібно боятися! Не треба у 70 років уявляти себе «руїнами» з поганою координацією і нестабільним тиском. Ви можете бути здоровими і мати чудовий вигляд у будь-якому віці!»

Отже, активний спосіб життя має бути популярним. І не треба заганяти себе у вікові рамки, та й взагалі у будь-які інші обмеження, як ми звикли це робити. Рухайтеся, дихайте повільно, посміхайтеся життю і будьте здорові!

Матеріал підготовлено в межах проєкту «НГО та медіа: новий формат співпраці» реалізується ГО «Медіапростір Україна» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди ООН та урядів Данії, Швейцарії та Швеції. 

#UNPPP #NGO_MEDIA

54
Немає коментарів. Ваш буде першим!